Rekrutacja na studia

Rekrutacja na studia trwa! Wybór kierunku należy do Ciebie

0 114

30 czerwca tegoroczni maturzyści poznają wyniki swoich matur. Tego dnia, oficjalnie mogą wprowadzić je do internetowego systemu rekrutacji na wybranej przez siebie uczelni. Rekrutacja nowych studentów już trwa. Wraz z absolwentami szkół średnich, w naborze na studia biorą udział zainteresowane osoby posiadające świadectwo dojrzałości. Koniec szkoły średniej to początek nowych, często trudnych wyborów. Świeżo upieczony absolwent musi odpowiedzieć sobie na szereg istotnych pytań związanych z wyborem kierunku studiów. Jak dokonać właściwego wyboru i zadbać oto aby rekrutacja nie była stracona? O zdanie zapytaliśmy studentów Śląskich uczelni.

Reklama
 


Rekrutacja na studia, czyli jaki kierunek i gdzie?

Na samym początku, zapamiętaj – masz jedno życie, które kształtuje każdy Twój wybór. Pewnie kilka razy w swoim życiu słyszałeś, że nikt za Ciebie Twojego życia nie przeżyje. W czasach szkoły średniej być może te słowa Cię motywowały lub wręcz przeciwnie? Teraz, gdy postanowiłeś podjąć studia i trwa rekrutacja na nie mogą stać się one Twoją wyrocznią. Kierunek, na który się zdecydujesz pomoże Ci wznieść się na wyżyny lub pogrąży w fatum złego wyboru, a pisząc jaśniej, wymuszonej decyzji. Słuchaj siebie, nie życzliwych doradców, oni powinni wspierać Twoje racjonalne decyzje. Aby osiągnięć cel – zaryzykuj. Zadaliśmy pytanie, dotyczące wyboru kierunku studiów i uczelni studentom ze Śląska. Zapytaliśmy również o czynniki, które wpłynęły na ich decyzję gdy dotyczyła ich rekrutacja na studia.

– Studiuję informatykę, bo chcę zostać programistą. Największa zaletą tego kierunku są ludzie, którzy już w większości są specjalistami, sądzę, że od nich warto się uczyć. Sama uczelnia wyrabia u mnie myślenia inżynierskie, czyli w ogóle mówiąc praktyczne – odpowiada dwudziestodwuletnia Aneta, studentka drugiego roku informatyki na Politechnice Śląskiej.

– Studiowałam gospodarkę turystyczną, niestety po roku zrezygnowałam. Moja rekrutacja to lata 2013/2014. Rodzice zmusili mnie do pójścia na studia dziennie. Miałam przeciętne wyniki z matur, a więc zadowoliłam się powyższym kierunkiem. Dodam, że docelowo miałam dostać się na zarządzanie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Tata ma małą firmę, którą planowo mam kiedyś przejąć. Wracając do kierunku turystyka gospodarcza, przyznam, że w żaden sposób nie był dla mnie interesujący, choć na mój rok uczęszczało wielu pasjonatów z nim związanych. Kiedy odbywała się rekrutacja na studia 2014/2015 dostałam się na socjologię. Jestem zadowolona z tego kierunku i coraz śmielej wiąże z nim przyszłość. Zaryzykowałam, teraz cieszę się z tego – mówi Julia, studentka pierwszego roku socjologii na Uniwersytecie Śląskim.

– Ukończyłam technikum o kierunku ekonomicznym. Pragnęłam dowiedzieć się więcej, więc mój wybór był jasny. Idę na studia! Wśród różnych uczelni, na których można dalej studiować ekonomię, wybrałam Górnośląską Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości w Chorzowie i nie żałuję tego wyboru.  Studiuję rachunkowość i zarządzanie finansami. Największą zaletą tego kierunku jest przyszłościowość, ponieważ zawsze będzie można znaleźć pracę w zawodzie księgowej – wypowiedź dwudziestodwuletniej Angielki, studentki drugiego roku rachunkowości i zarządzania finansami w Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości w Chorzowie.

– Studiuję filologię angielską , gdyż jest kierunkiem dla mnie ciekawym, jak i „chlebodajnym”. Zaletą tego kierunku jest umiejętność komunikowania się w języku angielskim i hiszpańskim, a w dodatku umożliwia zdobycie kwalifikacji jako nauczyciel. Wybór uczelni musi być świadomy, pomóc osiągnąć cel. Kandydat powinien wybrać kierunek, który nie jest przysłowiowym „zapchaj dziurą”, bądź „byle mieć magistra” – mówi dwudziestojednoletni Dawid, student filologii angielskiej Uniwersytetu Śląskiego

Najważniejsze w wyborze kierunku oraz uczelni to kierować się głosem rozsądku, być świadomym swojego wyboru, a także jego nieuniknionych konsekwencji jakie niesie za sobą rekrutacja na studia.

Najpopularniejsze kierunki w roku akademickim 2014/2015 – dane ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Informatyka30309 kandydatów

Prawo20418 kandydatów

Zarządzanie  – 19158 kandydatów

Ekonomia16601 kandydatów

Budownictwo15982 kandydatów

Mechanika i budowa maszyn15178 kandydatów

Finanse i rachunkowość15014 kandydatów

Automatyka i robotyka14914 kandydatów

Psychologia 14700 kandydatów

Pedagogika  – 13443 kandydatów

Pomoc w wyborze studiów oferuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wystarczy kliknąć w ten link -> Wybierz kierunek a rekrutacja się rozjaśni.

Rekrutacja: tryb stacjonarny czy niestacjonarny?

Obecny rynek pracy dynamicznie się rozwija, a wchodzący na niego pracownicy powinni być dobrze wykształceni, nadto najlepiej już z doświadczeniem. Zastanawiasz się w jakim trybie studiować? Wszystko ma wady i zalety. Oto zdanie  kolejnych studentów Śląskich uczelni.

– Studia I stopnia studiowałem dzienne, studia II stopnia zaoczne. Dzienne są lepsze od zaocznych, gdy jesteś świeżo po szkole średniej i chcesz raczej kontynuować swoją edukację w pełnym wymiarze godzin. Samych zajęć jest również więcej. Zaletą studiów zaocznych jest możliwość łączenia pracy i edukacji. W pracy nauczysz się więcej od strony praktycznej. Dobrym pomysłem jest łączeniem jej ze studiami, jeśli masz z niej więcej wiedzy niż ze studiów. Natomiast złym podejściem jest uznanie, iż praca ma przynieść tylko pieniądze – wypowiedź dwudziestopięcioletniego Pawła, studiującego informatykę na Uniwersytecie Śląskim.

– Studiuję dziennie, ale według mnie tryb nie ma wpływu na efekty kształcenia, jeżeli ktoś chce zostać  ekspertem w danej dziedzinie to i tak większość materiału przyswaja we własnym zakresie. W dzisiejszych czasach dla późniejszego pracodawcy jest ważne czy mamy już doświadczenie zawodowe. Ponadto sądzę, że liczą się kompetencje, a nie to w jakim trybie ktoś podejmie studia – zdanie dwudziestotrzyletniego Adama, studenta Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

– Studiuję niestacjonarnie, ponieważ najwięcej uczę się w pracy. Zasadnicza różnica pomiędzy studiami zaocznymi i dziennymi to czas wolny. Nie ma się co oszukiwać, większość studentów dziennych nie pracuje, więc czasu automatycznie ma więcej. Zakres materiału w większości przypadków jest ten sam, lecz czasu aby go omówić w przypadku studiowania zaocznego jest dużo mniej. Studenci dzienni mają więcej godzin ćwiczeń/wykładów, więc mają większą szansę by wszystko lepiej przyswoić – mówi studentka Politechniki Śląskiej.

Powyższe wypowiedzi skłaniają do odpowiedzi na kluczowe pytania, czyli czy łączyć pracę ze studiami oraz jaki tryb studiów będzie lepszy w przypadku wybranego przez Ciebie kierunku? Oczywiście jedno drugiego nie wyklucza, najlepiej jest łączyć teorię z praktyką. Jednak w celu ułatwienia decyzji, zrób proszę listę za i przeciw wyboru danego trybu albowiem rekrutacja już trwa!

Kilka rad dla przyszłych studentów!

Na studia zawsze jest dobra pora. Nie ważne ile masz lat, jaka jest Twoja płeć czy status społeczny. Jeśli obudziłeś się z myślą: czas zmienić swoje życie! Nie czekaj – jutro jest dzisiaj, zrób coś w kierunku samorozwoju, poprawy sytuacji życiowej, np. zapisz się na studia – rekrutacja trwa dla wszystkich!. To właśnie tutaj poznasz ciekawych ludzi, którzy z pewnością wniosą pozytywny akcent do Twojego dotychczasowego życia. Warto przeczytać kilka cennych wskazówek związanych ze studiami. Najlepsze rady pochodzą od praktyków, a więc aktywnych studentów.

– Pierwsza moja rada to: zapamiętaj, czasy liceum lub technikum już się skończyły! Na studiach masz czystą kartę. Jesteś na nich z jakiegoś powodu, w dodatku przyszedłeś dobrowolnie, więc teraz nie narzekaj. Ciężka praca popłaca, a najzabawniejsze, że zawsze wydaje się ciężka nim zaczniesz. Jak już pracujesz to staje się to całkiem przyjemne i łączysz przyjemne z pożytecznym. Pozbądź się złych myśli, które ograniczają Twoją percepcję. Jeśli coś Ci nie pójdzie, więcej się ucz… Jak to się wśród studentów mówi: „bez spiny, są drugie terminy” – mówi Błażej, student trzeciego roku ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

– Studenci od początku swojej kariery na uczelni powinni być aktywni, czyli np. zapisać się do organizacji studenckich lub/ i do kół naukowych, gdzie można poszerzać swoje kompetencje oraz poznać wartościowych ludzi – rada Adama, studenta czwartego roku Wychowania Fizycznego AWF Katowice.

– Drodzy kandydaci, trwa rekrutacja nie wybierajcie studiów, które rodzice i krewni wam każą oraz przekonują, że to najlepsza z możliwych opcji. Nie! Studiujcie to, co lubicie i co was interesuje, wówczas studiowanie będzie dla was frajdą, pójdzie szybko i przyjemnie. Śmiało stawiajcie czoło wyzwaniom. Pamiętajcie, walką osiągniecie swoje marzenia. Studiowanie daje wiele możliwości, pozwala zdobywać wiedzę i poznawać ciekawostki ze współczesnego świata nauki, a przede wszystkim rozwija pasję i poszerza zainteresowania. Studia to dobra decyzja  – wskazówka Angielki, studentki GWSP w Chorzowie

Drogi czytelniku! Co znaczy studiować? Przytoczę słowa Alberta Einsteina: „Fak­ty nie są naj­ważniej­sze. Zresztą, aby je poz­nać, nie trze­ba stu­diować na uczel­ni – można się ich nau­czyć z książek. Is­to­ta kształce­nia w szko­le wyższej nie po­lega za­tem na wpa­janiu wie­dzy fak­togra­ficznej, lecz na ćwicze­niu umysłu w dochodze­niu do te­go, cze­go nie da się zna­leźć w podręcznikach. A teraz spokojnie, nie gwałtownie, zastanów się co dalej. Jestem pewna, że znasz już odpowiedź. Była cały czas w Tobie. Gotowy na nowy rozdział życia? Rekrutacja na studia jest również dla Ciebie!

5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes
Agnieszka Polus

View all contributions by Agnieszka Polus

Przeczytaj podobne

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Patronat Medialny

Chcesz abyśmy objęli Twoje wydarzenie Patronatem Medialnym? Przeczytaj zasady tutaj

Statystyki serwisu

Przedstawiamy statystyki serwisu CzytamiWiem.pl publikowane na podstawie danych z Google Analytics. Sprawdź

Znajdź nas!

  • Lubię To!
  • Plusuj
  • Tweetnij:)
  • Looknij