Przygotowanie ogrodu do zimy. Wartościowe porady

Przygotowanie ogrodu do zimy. Wartościowe porady

0 69

Zima to bardzo wyjątkowy okres, w którym nasze rośliny oraz krzewy ogrodowe są narażone na wiele niebezpieczeństw. Z tego powodu warto wcześniej jest zrealizować odpowiednie przygotowanie ogrodu.

Co należy zrobić z wyposażeniem ogrodu?

Odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy jest bardzo ważne. Zima jest porą roku, która może bardzo zaszkodzić naszym roślinom, jeżeli ich odpowiednio nie ochronimy przed niskimi temperaturami oraz szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Także warto zadbać o pozostałe wyposażenie naszego ogrodu, aby mogło nam posłużyć również na kolejny sezon. Ich zabezpieczenie ro również element wspierający przygotowanie ogrodu do zimy.

Jeżeli w naszym ogrodzie posiadamy komplet wypoczynkowy, który składa się miedzy innymi ze stołu wraz z krzesłami, a także parasolem czy leżakami, warto na okres zimowy schować go w suche miejsce. Niestety niskie temperatury, a także wilgoć, jak i również śnieg, mogą zniszczyć nasze meble. Niezależnie od tego, z jakiego materiału zostaną one wykonane. Jednak zanim schowamy nasz komplet wypoczynkowy w bezpieczne miejsce, warto wcześniej odpowiednio go oczyścić. W przypadku mebli wykonanych z tworzywa sztucznego, wystarczy jedynie delikatny środek czyszczący oraz miękka ściereczka. Jeżeli na naszych krzesełkach pojawiły się tłuste plamy, warto je usunąć już za pomocą nieco bardziej silnego detergentu. Jednak, jeżeli nasze meble są wykonane z drewna, wymagają bardziej specjalistycznych środków do czyszczenia. Oczyszczone meble drewniane, jeżeli już całkowicie są wysuszone, powinniśmy kolejno zaimpregnować. Takie postępowanie pozwoli przedłużyć ich żywotność i tym samym będą w idealnym stanie w kolejnym sezonie. Może się również zdarzyć, iż nasze meble są wykonane ze stali lub też z żeliwa. Obecnie bardzo mało osób posiada meble ogrodowe wykonane z odlewu żeliwnego, jednak, jeżeli jesteśmy właścicielami tego typu produktów, powinniśmy pamiętać, iż one również wymagają szczególnej konserwacji. Należy je także przetrzeć miękką gąbką, która jest nasączona delikatnym środkiem chemicznym.

Jednak często meble nie są jedynym wyposażeniem naszego ogrodu. Możemy znaleźć także różnego rodzaju figury, a także solarne lampy, czy też hamaki. Należy pamiętać, iż jeżeli pragniemy, aby pozostałe produkty także zachowały swój piękny wygląd, na czas zimowy powinniśmy usunąć je z ogrodu. W przypadku różnego rodzaju figur ogrodowych jest to ważne, ponieważ śnieg może spowodować zmianę barwy lakieru. Wówczas przykładowo nasz krasnal ogrodowy nie będzie już posiadał tak intensywnych kolorów. Bardzo ważna jest również ochrona lamp solarnych. Są to urządzenia, które wykorzystują promieniowanie słoneczne i tą energię magazynują oraz przetwarzają, dzięki temu bez żadnego zasilania świecą o zmroku. Charakteryzują się bardzo złożoną oraz delikatną budową, więc warto je także schować. Tak samo w przypadku hamaku. Często wiele osób pozostawia go na zimę w ogrodzie. Niestety po sezonie zimowym, na skutek nieustannych opadów śniegu, materiał staje się bardzo mało wytrzymały i łatwo o jego uszkodzenie. Z tego powodu wszelkie elementy wyposażenia naszego ogrodu powinniśmy usunąć, ponieważ nie są to produkty odporne na niskie temperatury.

Odpowiednia pielęgnacja trawnika i oczka ogrodowego jak przygotowanie ogrodu

Wiele osób myśli, iż trawnik w okresie jesiennym nie wymaga pielęgnacji. Jednak nic bardziej mylnego. Jest to równie ważna część naszego ogrodu, tak samo jak rośliny, czy też wyposażenie. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jednak trawa w naszym ogrodzie może rosnąć nawet do połowy listopada. Z tego powodu warto o nią odpowiednio zadbać. Jak już wcześniej wspomniano, systematyczne koszenie jest bardzo wskazane. Jednak także warto systematycznie grabić liście. Dzięki temu pozbywamy się nie tylko elementów, które nie wyglądają nieestetycznie na naszym trawniku, ale również wygrabiamy suchą trawę. Jeżeli jesień jest sucha i nie występują obfite opady deszczu, warto zadbać również o podlewanie trawnika. Niestety tak jak w przypadku koszenia, wiele osób pamięta o tym jedynie w okresie letnim. Jednak prawidłowo nawadniany trawnik jesienią, będzie pięknie rosnąć wczesną wiosną. Bardzo ważne jest jego odpowiednie nawożenie. O tym także powinniśmy pamiętać, aby w przyszłym sezonie móc cieszyć się pięknym ogrodem. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele środków, które pomogą nam w odpowiedniej pielęgnacji tego elementu naszego ogrodu. Jednak wcześniej powinniśmy wiedzieć, jaką odmianę trawy posiadamy.

Wiele osób posiadających ogród, ma także oczko wodne. Jest to bardzo atrakcyjny element wyposażenia, jednak również wymagający, w przygotowaniu ogrodu do zimy konserwacji. Wraz z nadejściem mroźnych dni warto o nie także szczególnie zadbać, aby było sprawne i nadawało się do użycia w następnym sezonie. W przypadku, gdy w naszym oczku wodnym nie ma żadnych zwierząt, powinniśmy je dokładnie oczyścić. Warto zaznaczyć, iż należy usunąć całą roślinność. Również należy odłączyć wszelkie urządzenia, jakie składają się na jego wyposażenie. Po dokładnym oczyszczeniu powinniśmy je osuszyć, ponieważ w naszym zbiorniku nie powinna znaleźć się nawet najmniejsza ilość wody, ponieważ podczas mroźnej zimy może ona zmienić swoją postać i spowodować rozsadzenie naszego zbiornika. Jednak, gdy nasze oczko wodne jest zamieszkane przez ryby, powinniśmy wykuć im odpowiedni przerębel. Powinien być to niewielki otwór w lodzie. Warto pamiętać, iż należy wykonać go, nie używając żadnych głośnych narzędzi. Doskonałym sposobem jest roztopienie lodu gorącą wodą.

Zadbane rośliny oraz krzewy

Jednak najważniejsze elementy wyposażenia naszego ogrodu to rośliny. Bez nich to magiczne miejsce nie wyglądałoby tak samo. Zatem zanim nadejdzie mroźna zima, warto się o nie odpowiednio zatroszczyć. W przypadku roślin jednorocznych, wykopujemy je z gleby i przygotowujemy ją na następny sezon. Jednak, jeśli w naszym ogrodzie znajdują się byliny, powinniśmy je odpowiednio osłonić. Najlepszym rozwiązaniem jest agrowłóknina. Jest to materiał syntetyczny, który doskonale izoluje roślinę, jednak zapewnia jej także dostęp powietrza. Kolejnym krokiem jest ochrona drzew oraz krzewów. Jednak zanim przystąpimy do ich okrywania, warto o nie odpowiednio zadbać. Należy w tym celu usnąć wszelkie martwe, jak i również uszkodzone gałęzie. Miejsca, w których je usunęliśmy, należy pokryć specjalnym środkiem przeciw grzybom. Później możemy je osłonić agrowłókniną lub też matą słomianą. W przypadku krzewów jako idealne przygotowanie ogrodu dobrze jest je obsypać korą.

Bardzo dużo osób zadaje sobie pytanie, jak powinno wyglądać przygotowanie ogrodu do zimy. Pielęgnacje w ogrodzie w sezonie jesiennym dla wielu wydają się bardzo wymagające. Jednak należy mieć świadomość, iż nie ma w tym nic trudnego. Wystarczy jedynie dobrze poznać odmiany roślin oraz drzew, a także krzewów, jakie znajdują się w naszym ogrodzie i zgodnie z ich wymaganiami je pielęgnować. Warto również pomyśleć o pozostałym wyposażeniu naszego ogrodu, ponieważ bardzo niskie temperatury mogą zaszkodzić nie tylko naszym roślinom.

Artykuł powstał we współpracy z Ogrodolandią: http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe

5.00 avg. rating (97% score) - 1 vote
Redakcja

View all contributions by Redakcja

Przeczytaj podobne

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Patronat Medialny

Chcesz abyśmy objęli Twoje wydarzenie Patronatem Medialnym? Przeczytaj zasady tutaj

Statystyki serwisu

Przedstawiamy statystyki serwisu CzytamiWiem.pl publikowane na podstawie danych z Google Analytics. Sprawdź

Znajdź nas!

  • Lubię To!
  • Plusuj
  • Tweetnij:)
  • Looknij