Pożegnanie Andrzeja Wajdy

Pożegnanie Andrzeja Wajdy. Pogrzeb w środę w Krakowie

1 69

Rodzina, przyjaciele tłumy warszawiaków i nie tylko a wśród nich ludzie świata kultury, nauki, polityki i biznesu żegnali dzisiaj Andrzeja Wajdę. Urna z prochami wybitnego reżysera została wystawiona w kościele Ojców Dominikanów w Warszawie. O 15:00 odprawiono również żałobną mszę świętą i pożegnanie Andrzeja Wajdy. Pogrzeb zaplanowano 19 października na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Pożegnanie Andrzeja Wajdy mistrza polskiego kina

Wybitny polski reżyser Andrzej Wajda zmarł w niedzielę wieczorem 10 października w wieku 90 lat. Opracował wiele sztuk teatralnych oraz arcydzieła filmowe. W swoich dziełach wielokrotnie poruszał aspekt historyczny i nawiązywał do trudnych losów polskiego narodu oraz świata. „Kanał” oraz „Popiół i diament” nawiązywały do trudnych chwil II wojny światowej. „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza” do czasów PRL zaś jeden z ostatnich filmów „Wałęsa człowiek z nadziei” ukazywał losy bohatera czasów Solidarności. Ekranizował również najważniejsze dzieła polskiej literatury takie jak „Popioły” czy „Pan Tadeusz”.

Reklama


Wajda a życie społeczne

W swoich wypowiedziach Wajda wielokrotnie poruszał trudne tematy społeczne i polityczne. Nie bał się przekazywać swoich poglądów zarówno w życiu jak i filmie, za co ceniło go wiele osób. Otrzymał również mnóstwo prestiżowych nagród. W świecie sztuki i filmu tą najważniejszą – Oscara zaś w aspekcie państwowym był Kawalerem Orła Białego. Dał się poznać, jako człowiek wartościowy i pewny siebie. W latach 1989 – 1991 zasiadał również w Senacie.

Kondolencje z całego świata

Informację o śmierci Andrzeja Wajdy podały najważniejsze media na całym świecie. Możni tego świata przekazali kondolencje oraz uznanie do twórczości polskiego reżysera. Był jedną z niewielu osób docenianych już podczas swojej ziemskiej wędrówki. Zaś po jego śmierci wszystkim będzie brakowało jego wypowiedzi, rozumu, umiejętności formułowania idei poprzez sztukę i film czy też klasy osobistej. Okazja na pożegnanie Andrzeja Wajdy i podziękowania za wszystkie lata życia już w najbliższą środę. Warto z niej skorzystać i oddać cześć mistrzowi. Można również wpisać się do ksiąg kondolencyjnych publikowanych w internecie.

5.00 avg. rating (97% score) - 1 vote
Redakcja

View all contributions by Redakcja

Przeczytaj podobne

1 Comment

  1. Paulina 18 października 2016 at 23:58

    Wybitny człowiek Kultury w naszym kraju. Ambasador na csły świat .

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Patronat Medialny

Chcesz abyśmy objęli Twoje wydarzenie Patronatem Medialnym? Przeczytaj zasady tutaj

Statystyki serwisu

Przedstawiamy statystyki serwisu CzytamiWiem.pl publikowane na podstawie danych z Google Analytics. Sprawdź

Znajdź nas!

  • Lubię To!
  • Plusuj
  • Tweetnij:)
  • Looknij