Poradnik studenta - jak rozpocząć i wykorzystać czas studiów

Poradnik studenta – jak rozpocząć i wykorzystać czas studiów

0 268

Pierwszego września zabrzmiał szkolny dzwonek rozpoczynający kolejny rok ciężkiej nauki dla uczniów. Teraz wielkimi krokami zbliża się październik, a studenci przygotowują się na nowe wyzwania. Osoby zaprawione w boju wiedzą już jak to wygląda, na co można sobie pozwolić, jak i kiedy uczyć się, by zdać sesję bez problemów. Wielu z nich łączy naukę z pracą, czy ze zdobywaniem doświadczenia w przyszłej pracy, odbywając praktyki i staże. Studia dają wiele możliwości. Oto krótki poradnik jak najlepiej je rozpocząć i z nich korzystać, zarówno dla początkujących, jak i tych bardziej doświadczonych.

Reklama

Poradnik: Pierwsza rada – odpowiednie zakwaterowanie

Najważniejsza decyzję już masz za sobą, mianowicie wybrałeś kierunek swojego dalszego rozwoju. Teraz poznaj nasz poradnik. Jeśli rozpoczynasz studia w swoim  mieście rodzinnym i nadal zamierzasz mieszkać z rodzicami to sprawę zakwaterowania masz już z głowy. Natomiast jeśli podjęcie nauki na uniwersytecie wiąże się dla Ciebie ze znalezieniem mieszkania, to musisz poświecić temu więcej czasu. Przede wszystkim zdecyduj czego szukasz: pokoju w mieszkaniu czy w akademiku. Obie propozycje mają swoje plusy i minusy. Akademik kojarzy się z typowym życiem studenckim, czyli ciągłymi imprezami i brakiem czasu na naukę, ale także z zawieraniem przyjaźni na całe życie. Zdobycie miejsca w akademiku nie wymaga wiele wysiłku, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w dziekanacie (wnioski zazwyczaj są dostępne na stronie internetowej uczelni). Dla wielu osób wydaje się to tańszym rozwiązaniem. Nie zawsze tak jest – obecnie ceny są raczej porównywalne. Zarówno pokój w akademiku, jak i w mieszkaniu prywatnym można dzielić ze współlokatorem, wtedy koszty dzielą się po połowie. Jeśli znajdziesz mieszkanie blisko uczelni zaoszczędzisz czas i pieniądze na dojazd. Akademik często znajduje się na obrzeżach miasta i dojazd na uczelnię wymaga korzystania z komunikacji miejskiej, ale nie zawsze tak jest. Jak widzisz, przede wszystkim zorientuj się w lokalizacji, ewentualnych dojazdach i cenie wynajmu pokoju w akademiku i mieszkaniu prywatnym, porównaj swoje informacje, a później podejmij decyzję.

Poradnik: Druga rada – pomoc materialna

Studia wiążą się też z większymi wydatkami, zwłaszcza dla osób Wyżej opisane wynajęcie miejsca zakwaterowania  wraz z pokryciem rachunków to koszt rzędu ok. 500 zł miesięcznie. Do tego trzeba doliczyć wyżywienie i inne potrzebne wydatki. W zależności od tego, czy studiujesz zaocznie czy dziennie, możesz znaleźć pracę i w ten sposób wspomóc swoje finanse. Pisząc nasz poradnik przekonaliśmy, że Wiele przedsiębiorstw szuka dorywczych pracowników, a status studenta jest twoim dodatkowym atutem. Oczywiście decydując się na pracę musisz liczyć się z tym, że będziesz mieć mniej czasu dla siebie i na naukę, ale wszystko da się pogodzić i na pewno z czasem przyzwyczaisz się do napiętego grafiku. Oczywiście uczelnie i organizacje pozarządowe również pomagają studentom w kwestii materialnej, stąd możliwe jest otrzymanie stypendium socjalnego, stypendium dla osób niepełnosprawnych czy zapomogi dla najbardziej potrzebujących. Najzdolniejsi mogę starać się o stypendium rektora lub ministra za szczególne osiągnięcia, ale dopiero po pierwszym roku studiów. Istnieje też możliwość wzięcia kredytu studenckiego na okres nauki, który spłaca się po jej skończeniu.

Poradnik: Trzecia rada – korzystaj z życia!

Okres studiów to czas przede wszystkim dla ciebie – możesz rozwijać swoje pasje, zdobywać doświadczenie, uczyć się tego, co Cię interesuje, zwiedzać świat, czytać swoje ulubione książki, cieszyć się swobodą (jesteś już dorosły, ale nie masz w pełni dorosłych obowiązków :D). Pamiętaj, że samo wykształcenie nie zapewni Ci pracy. Współcześnie potencjalni pracodawcy zwracają bardzo dużą uwagę na doświadczenie, dlatego jeśli tylko możesz to podejmuj praktyki i staże. Możesz szukać na własną rękę lub skorzystać z ofert firm w porozumieniu z uniwersytetem. Przy uczelniach działają Biura Karier, które podają rzetelne informacje o rynku pracy. Warto dobrze się uczyć i ciężko pracować, bo w przyszłości to da efekty, ale nie należy zapominać o życiu towarzyskim. Wycieczki ze znajomymi, wspólne imprezy to również ważny element studenckiego życia. Korzystaj z niego, póki nie masz jeszcze zbyt wielu obowiązków! To też podpowiada Ci nasz poradnik.

5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes
Redakcja

View all contributions by Redakcja

Przeczytaj podobne

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Patronat Medialny

Chcesz abyśmy objęli Twoje wydarzenie Patronatem Medialnym? Przeczytaj zasady tutaj

Statystyki serwisu

Przedstawiamy statystyki serwisu CzytamiWiem.pl publikowane na podstawie danych z Google Analytics. Sprawdź

Znajdź nas!

  • Lubię To!
  • Plusuj
  • Tweetnij:)
  • Looknij