Polska służba zdrowia – najbardziej chory twór

Polska służba zdrowia – najbardziej chory twór

2 72

„Przychodnia zamknięta”, „Przychodnia nieczynna z powodu braku kontraktu z NFZ” – takie komunikaty „witały” dzisiaj chorych w wielu przychodniach w naszym kraju. Prawie, jak co roku na początku stycznia rozpoczęła się saga pt. polska służba zdrowia. Kolejny raz przyczyniła się do tego postawa Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Ministerstwa Zdrowia, którzy nie byli w stanie wynegocjować odpowiednich warunków finansowych adekwatnych dla wszystkich stron. Cała sytuacja po raz kolejny odbiła się najbardziej na pacjentach, których polska służba zdrowia znowu zawiodła.

Polska służba zdrowia gwarantuje zaskoczenie

– Przyszedłem z grypą, wszystko mnie boli, kaszlę, mam katar. Chciałem uzyskać poradę i zostać zbadany przez lekarza. Jednak na drzwiach wisi tylko karteczka przychodnia nieczynna – mówi Pan Tadeusz spotkany w jednej z śląskich przychodni pierwszego kontaktu.

– Chciałam szybko załatwić sobie receptę na leki, które biorę i załatwić kolejne parę spraw korzystając z dnia wolnego. Wychodzi na to, że będę musiała jechać do innej przychodni. Nawet nie wiem gdzie jest jakaś otwarta przychodnia w okolicy – wtóruje Pani Anna.

Sytuacja w woj. Śląskim nie jest jednak najtrudniejsza. Znacznie gorzej jest w Zielonej Górze czy na Podkarpaciu gdzie lekarze zorganizowani w „Porozumienie Zielonogórskie” oraz „Porozumienie Podkarpackie” masowo odmówili podpisania kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Uważają, że proponowane im warunki są nie do przyjęcia a dokładanie kolejnych obowiązków zbędą formalnością. Według nich mimo kolejnych reform polska służba zdrowia dalej pozostaje najbardziej chorym tworem.

Reklama

Odpowiedź z funduszu

Oceniając noworoczną sytuację w polskiej służbie zdrowia rzecznik NFZ Agnieszka Gołąbek powiedziała, że w dalszym ciągu mogą zgłaszać się lekarzy chcący podpisać porozumienie na dotychczasowych warunkach. Ustami rzecznik NFZ podał również, że informacje na temat otwartych placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) można znaleźć na stronie internetowej funduszu lub uzyskać telefonicznie poprzez infolinię. Zatem po raz kolejny to w gestii pacjenta jest poszukiwanie czynnej przychodni. Dodatkowo wydaje się, że nikt z NFZ nie zadał sobie pytanie, co z pacjentami, którzy nie mają dostępu do internetu lub telefonu. W tym przede wszystkim osobami starszymi, które przecież najczęściej korzystają z usług lekarzy w naszym kraju.

Zajrzeliśmy, więc na stronie internetową NFZ gdzie oprócz obiecanych numerów kontaktowych oraz listy placówek POZ w poszczególnych województwach znaleźliśmy również informację o możliwości zmiany lekarza. Czy jest to jasny sygnał dla lekarzy: „Podpiszecie na naszych warunkach albo wcale?” Trudno o tym wyrokować aczkolwiek sygnały płynące z NFZ i Ministra Zdrowia nie są zbyt obiecujące. 100% podpisanych kontraktów odnotowano jedynie w 4 województwach: świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim.

Autor: Adam Kaczmarek

5.00 avg. rating (97% score) - 1 vote
Redakcja

View all contributions by Redakcja

Przeczytaj podobne

2 komentarze

 1. Mirek 4 stycznia 2015 at 13:57

  Witaj, naprawdę się cieszę iż tutaj trafiłem. To
  fajnie iż dużo ludzi przedstawia tematy medyczne. Korzystając z okazji zapraszam do odwiedzin własnej strony.
  Z wyrazami szacunku!

 2. lekarz 4 stycznia 2015 at 15:28

  Cześć, naprawdę się cieszę że tutaj trafiłem.
  Dobrze iż dużo osób zajmuje się medycyną.

  Pozdrawiam!

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Patronat Medialny

Chcesz abyśmy objęli Twoje wydarzenie Patronatem Medialnym? Przeczytaj zasady tutaj

Statystyki serwisu

Przedstawiamy statystyki serwisu CzytamiWiem.pl publikowane na podstawie danych z Google Analytics. Sprawdź

Znajdź nas!

 • Lubię To!
 • Plusuj
 • Tweetnij:)
 • Looknij