Nadgodziny – efekt źle zorganizowanej pracy?

Nadgodziny – efekt źle zorganizowanej pracy?

5 280

Gdy mowa o ilości czasu spędzanego w zakładzie pracy, pracownicy z Polski znajdują się w ścisłej czołówce. Często pracujemy po godzinach. Bywa, że pracę zabieramy również do domu. Czy nadgodziny to konieczność, czy może raczej wynik złej organizacji czasu pracy?

Dzień statystycznego pracownika zaczyna się zazwyczaj od punktualnego przybycia do firmy. Potem parzy on kawę, rozmawia z zatrudnionymi w innych działach, przygotowuje swoje stanowisko do pracy. Godzina 8 dawno minęła, lecz pracownik jeszcze pracy nie zaczął. I prawdopodobieństwo, że rozpocznie w ciągu kolejnych 30 minut również jest niewielkie. Po uruchomieniu firmowego komputera musi on jeszcze przejrzeć poranną prasę, zajrzeć na portale społecznościowe… W efekcie rozpoczyna bycie produktywnym dopiero kilka godzin po przyjściu do pracy. To oczywiście scenariusz, z którym nie każdy pracownik się zgodzi, lecz prawdą jest, że większość zatrudnionych nie potrafi poradzić sobie z zarządzaniem swoim czasem w godzinach pracy. Wówczas nadgodziny stają się koniecznością.

Jak wyglądają dane?

Badania na temat czasu pracy osób zatrudnionych publikowane są m.in. przez Eurofound czy OECD. Trzeba jednak podkreślić, że ich wyniki mogą nie odzwierciedlać rzeczywistości. Wszystko dlatego, że w badaniach podmioty te nie uwzględniają czasu w pracy, jaki pracownicy poświęcają na załatwienie spraw osobistych. A okazuje się, że zajęć, które nie są związane z obowiązkami służbowymi zatrudnieni mają całkiem sporo. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez firmę Sedlak&Sedlak – niemal 7 na 10 pracowników z Polski korzysta z sieci w celach prywatnych. Co więcej, niemal połowa z nich poświęca na to ponad godzinę dziennie. W praktyce zatem dzień pracy kurczy się o ten czas i niezbędne są nadgodziny.

Prywatne telefony i plotki

Poza kwestią związaną z przeglądaniem stron internetowych (serwisów czy portali społecznościowych), pracownicy poświęcają również czas pracy na picie kawy w gronie współpracowników, przeprowadzanie prywatnych rozmów telefonicznych czy po prostu plotki. Każda z tych czynności powoduje jednak piętrzenie się spraw, które należy załatwić. W związku z powyższym pojawia się pytanie, w jaki sposób zorganizować dzień pracy, by wyrobić się z wszystkimi zleconymi przez szefa zadaniami w podstawowym czasie pracy nie biorąc nadgodziny. Okazuje się, że choć kwestia odrzucenia tzw. rozpraszaczy czasu nie jest łatwa, nie jest też niemożliwa.

Planowanie zadań

Podstawową kwestią jest planowanie zadań na każdy dzień. Warto zwrócić uwagę, że choć takie działanie zajmuje trochę czasu, nie jest bezcelowe. Kartezjusz jako jeden z pierwszych sformułował metodę pracy. Postawione przez niego tezy do dziś nie straciły na wartości. Uczony stwierdził bowiem, że spisywanie sobie zadań nie tylko odciąża naszą pamięć, lecz także sprawia, że podejmowane wysiłki są ukierunkowane na osiągniecie celu. Dodatkowo dzięki przygotowaniu ogólnego i szczegółowego planu dnia, możliwe jest racjonalne rozplanowanie pracy. Choć w pierwszych dniach czy nawet tygodniach może być ciężko, do dalszego skrupulatnego zapisywania zadań powinny zachęcać efekty. Nadgodziny nie będą potrzebne.

Nadgodziny i zadania na pierwszym miejscu

Poranna filiżanka kawy, choć może pobudzić, nie pomaga w efektywnym wykonywaniu obowiązków. Specjaliści zajmujący się zagadnieniem organizacji dnia pracy podkreślają, że pracownicy znacznie lepsze efekty osiągają wówczas, gdy rozpoczynają dzień pracy zaraz po przekroczeniu progu firmy. Zrezygnowanie z porannej kawy, plotek czy przeglądania serwisów informacyjnych pozwala skupić się na zadaniach, które muszą być wykonane w ciągu dnia. Co w sytuacji, gdy planu i tak nie uda się zrealizować? Przy planowaniu warto pamiętać o zasadzie 60/40. Pierwsza z liczb odnosi się do zaplanowanych w ciągu dnia zadań – należy je planować, by nie przekraczały 60% czasu pracy. 40% należy bowiem pozostawić na rzeczy nieprzewidziane, w tym również odpoczynek. Ważne jest też zakreślenie sobie czasu poświęconego na wykonanie jednego zadania. W ten sposób najprościej kontrolować czas pracy. Początkowe niepowodzenia nie powinny martwić – należy je traktować jako próbę w stworzenia idealnego, indywidualnego planu dnia gdzie nadgodziny nie są konieczne.

Inne praktyczne rady pomocne w miejscu pracy znajdziesz na www.praca-chrzanow.info/porady-dla-pracownikow

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Redakcja

View all contributions by Redakcja

Przeczytaj podobne

5 komentarzy

 1. Bożena 12 czerwca 2015 at 15:28

  Od jakiegoś czasu korzystamy z systemu Technology zakresie planowania i ewidencji czasu pracy.

  Program ten daje możliwość tworzenia wielozmianowych harmonogramów czasu pracy. System ten pokazuje oddzielnie plan oraz wykonanie. Wprowadzając modyfikacje w wykonaniu automatycznie informuje o wystąpieniu nadgodzin 50% i 100%, o przekroczeniach dobowych oraz o zbyt krótkim odpoczynku dobowym, itp.

  Program ten jest połączony z drugim modułem tej firmy z systemem urlopowym, dzięki czemu układając harmonogram od razu można zobaczyć który pracownik kiedy planuje urlop.

  System ten wybraliśmy ponieważ ma bardzo ciekawe rozwiązania. W odróżnieniu od innych programów, ten system daje możliwość minutowego naliczania czasu pracy i jest połączony z naszymi czytnikami kart. Jest to wg. mnie świetne rozwiązanie, zwłaszcza przy nadgodzinach, czy spóźnieniach.

  Gdy pracownik posiada wypracowane nadgodziny można je bez problemu w tym systemie zarezerwować do odbioru. Pracownikowi informacja ta wyświetli się jako kafelek informujący o możliwości złożenia wniosku o odbiór nadgodzin lub dnia wolego.

  Fajne jest też to, że gdy raz w systemie stworzę harmonogram później nie musze za każdym razem tworzyć go od początku, wystarczy że kliknę kopiuj i zmienię, np.: miesiąc i mam gotowy harmonogram. Mogę tez od razu go wydrukować.

  Plusem tego programu jest też to, że jest on zintegrowany z naszym systemem kadrowo-płacowym i wysyła do niego komplet danych do naliczenia płac. Jest też mnóstwo różnych raportów i wszystkie te raporty za pomocą jednego przycisku można zapisać Excela.

 2. Aśka 26 czerwca 2015 at 11:06

  Jeśli szukacie programu do rozliczania czasu pracy to polecam system luminum.

  System ten pozwala na kompleksowe prowadzenie ewidencji czasu pracy oraz rozliczanie urlopów i innych nieobecności.

  Można w nim tworzyć wielozmianowe harmonogramy, które następnie można kopiować na kolejne tygodnie, miesiące. Dzięki temu, że program ten połączony jest z drugim modułem – systemem urlopowym, układając harmonogram od razu można zobaczyć , który pracownik planuje urlop.

  Wybraliśmy ten program ponieważ możemy w nim minutowo naliczać czas pracy. Dodatkowo jest on połączony z naszymi czytnikami kart. Ta opcja idealnie sprawdza się przy obliczaniu nadgodzin oraz spóźnień. Gdy w systemie są wypracowane nadgodziny bez problemu można je zarezerwować i odebrać lub wypłacić pracownikowi.

  System ten dodatkowo mamy połączony z maszyn programem kadrowo – placowym, do którego automatycznie przesyłane są dane potrzebne do naliczania plac.

  Bliższe informacje o programie znajdziecie na stronie luminum . pl .

 3. Krzysiek 3 lipca 2015 at 14:13

  My w firmie zamówiliśmy program do zarządzania.

  Według mnie elektroniczny system ewidencji czasu pracy powinien być dostępny we wszystkich firmach. To bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.

  Mi osobiście w tej metodzie podoba się przejrzystość i możliwość sprawdzenia w każdym miejscu jaki mam harmonogram, czy zostały naniesione wypracowane przeze mnie nadgodziny.

  Plus tego systemu jest też taki, że nadgodziny mam liczone co do minuty, nie jak wcześniej dopiero powyżej pół godziny!!

 4. aga 15 lipca 2015 at 15:51

  Polecam! Program bardzo ciekawie zrobiony! U nas w firmie idealnie sprawdziła się funkcja minutowego rozliczania czasu pracy. Nadgodziny liczone co do minuty. Wszyscy są zadowoleni.

 5. Ewa 3 lutego 2016 at 12:26

  Ja również polecam! Używamy od lat. Z programu jesteśmy bardzo zadowoleni. Dostęp do systemu mam nawet w komórce. W każdej chwili mogę sprawdzić harmonogram pracy oraz wypracowane nadgodziny.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Patronat Medialny

Chcesz abyśmy objęli Twoje wydarzenie Patronatem Medialnym? Przeczytaj zasady tutaj

Statystyki serwisu

Przedstawiamy statystyki serwisu CzytamiWiem.pl publikowane na podstawie danych z Google Analytics. Sprawdź

Znajdź nas!

 • Lubię To!
 • Plusuj
 • Tweetnij:)
 • Looknij