Motywacja w szkole czyli chcieć to znaczy móc

Motywacja w szkole czyli chcieć to znaczy móc

5 414

Młode osoby w okresie dojrzewania czują się zagubione. Doświadczają nowych sytuacji. Etap gimnazjum i liceum, kształtuje drogę ku dorosłości. Środowisko jest głównym czynnikiem warunkującym zachowanie młodego człowieka. Autorytet rodziców zostaje nadszarpnięty. Uczniowie w swoich wyborach, zaczynają kierować się opinią rówieśników. Chcą być akceptowani w obecnym otoczeniu. Jak nakierować ich na odpowiednią ścieżkę? Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 5 im. J. F. Kennedy w Bytomiu, postanowił zachęcić swoich podopiecznych do podejmowania odpowiedzialnych oraz kreatywnych decyzji, których głównym czynnikiem stała się motywacja.

Reklama

Szkoła jak u Gombrowicza?

Czy pamiętacie fragment książki „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, w którym na lekcji języka polskiego, profesor zadał wypracowanie na temat Juliusza Słowackiego? Uczeń Gałkiewicz miał ambiwalentne zdanie w stosunku do zdania nauczyciela. Polonista w apogeum całej sytuacji, posuwa się do szantażu emocjonalnego. Lekcja wraca do sztywnego szkolnego schematu. Scena odzwierciedla podejście niektórych pedagogów do uczniów. W okresie szkolnym, to głównie nauczyciel inspiruje młodych ludzi. Może sprawić, że młodzież będzie uczyła się na błędach – gromadziła doświadczenie, aby następnie je wykorzystać. W ten sposób powstaje u nich motywacja. Istnieje również możliwość, iż osoba ucząca, przyjmie wobec ucznia postawę zamkniętą. Będzie wyłącznie wymagała, a tym samym budziła strach przed sobą i przedmiotem. Drogi czytelniku, wyobraź sobie, że znów uczęszczasz do podstawówki. Pani prosi Cię do tablicy, masz wykonać prosty rachunek: dwa razy cztery. Odpowiadasz: dwanaście. W tym momencie, nauczyciel zazwyczaj kazał usiąść do ławki i wstawiał jedynkę. Czy kiedyś zapytał w jaki sposób uzyskałeś dwanaście? Podczas tłumaczenia swojego wyniku, metodą prób i błędów, otrzymałbyś właściwą odpowiedź. Zawód nauczyciela to ważna misja. Jesteś odpowiedzialny za motywację młodych ludzi. Stajesz się ich autorytetem. Dobry pedagog jest w stanie dodać skrzydeł w działaniu każdemu człowiekowi. Niemożliwe staje się możliwe! Jeśli realizujesz tylko plan oświaty, bez zaangażowania swojego potencjału – przyczyniasz się do rozwoju szarych ludzi, których hobby jest narzekanie a ich motywacja jest marna.

Motywacja w szkole czyli chcieć to znaczy móc

Motywacja czyli weź byka za rogi

Jakie w Naszym życiu są ograniczenia? Zależy od postrzegania rzeczywistości, od tego jaka jest motywacja. Dla jednych może być np. finansowe, zdrowotne. Michał Kwiecień, student Uniwersytetu Śląskiego, stwierdził, że ograniczenia są jedynie czasowe. Jeśli jeszcze czegoś nie zrealizowałeś – a chcesz – to tylko kwestia czasu, gdy osiągniesz swój cel. Paradoksem jest, że chłopak mógłby narzekać. Choruje na rozszczep kręgosłupa. Michał postanowił, że założy firmę – udało się. Kolejnym postanowieniem, jest motywowanie ludzi. Nauczycielka ZSO Nr 5 im. J.F. Kennedy ego w Bytomiu, zaprosiła studenta UŚ by poprowadził prelekcję dla drugiej klasy gimnazjum. Tego chyba nikt się nie spodziewał! Uśmiechnięty chłopak, wszedł do sali o kulach. Na początku uczniowie byli nieco skrępowani. Czy mamy mu współczuć? Pewnie będzie opowiadał o swojej chorobie – uczniowie stwierdzili, iż to były ich dwie pierwsze myśli. Chłopak mówił o odpowiedzialności za własne życie. Wybory, które podejmujemy, kształtują Naszą ścieżkę życiową. Przytoczę słowa Michała: Ludzie uwielbiają żyć cudzym życiem. Pozbywają się odpowiedzialności, własnych marzeń. Zostają tylko czyjeś, niespełnione. Osoby odpowiedzialne, szukają własnej drogi, która zawsze będzie wyjątkowa. Michał wziął byka za rogi. Działał bez względu na utrudnienia. Swoją postawą, pokazuje, że słowa chcieć to móc, są możliwe do zrealizowania. Po prelekcji, został zasypany gromem pytań. Uczniowie uwierzyli, że ich marzenia są do spełnienia. W czym tkwi sukces Michała? Potrafi aktywnie słuchać ludzi, a przede wszystkim zawsze w siebie wierzy. Motywacja na etapie szkolnym jest integralną częścią dalszego rozwoju człowieka. Jeśli młoda osoba w szkole, będzie czuła się gorsza od rówieśników, wówczas jej samoocena ulega zaniżeniu. W procesie dorastania, może bać się podejmować działania, których pragnie. W ten sposób strach pokona marzenia. Łatwiej działać z optymalną samooceną. Dzięki temu, ewentualne niepowodzenie, zostaje interpretowane jako nowe, cenne doświadczenie. Drogi dorosły! Pamiętaj, aby zawsze być dobrą inspiracją dla młodych osób. Motywuj! Czy jesteś odpowiedzialny? Zobaczymy w przyszłości, gdy młodzi ludzie skończą szkołę.

Autor: Agnieszka Polus

5.00 avg. rating (98% score) - 3 votes
Agnieszka Polus

View all contributions by Agnieszka Polus

Przeczytaj podobne

5 komentarzy

 1. Paulina 15 grudnia 2014 at 22:11

  Odpowiedzialność,ma wiele znaczeń,ważne by każdy ją dostrzegł w sobie. Bez niej ciężko prowadzić życie.

 2. krzysiek 29 grudnia 2014 at 08:55

  Autorka zdaje się zapominać jakie znaczenie oprócz środowiska i własnej motywacji mają geny i czynniki wrodzone, i nie mam na myśli chorób tylko tego jak geny warunkują charakter i zachowania

  • zue oko 11 stycznia 2015 at 22:57

   A ja jestem względnie zdrowa fizycznie, ale mam problemy psychiczne objawiające się depresją i nerwicą. I jak w takim przypadku mam mieć chęć do realizacji marzeń? Czuję, że życie rzuca mi kłody pod nogi i żyję od jednego krótkoterminowego celu do drugiego.
   PS Czuję, że ten ośrodek dydaktyczny, zwany ,,uniwersytetem” mnie gnoi.

 3. forskolin.pl 12 sierpnia 2015 at 07:09

  W poście poruszone zostały bardzo ciekawe
  kwestie. Pozdrawiam

 4. Adam 31 sierpnia 2015 at 11:11

  Też uważam podobnie jak Paulina, że odpowiedzialność jest rozłożona na wiele płaszczyzny.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Patronat Medialny

Chcesz abyśmy objęli Twoje wydarzenie Patronatem Medialnym? Przeczytaj zasady tutaj

Statystyki serwisu

Przedstawiamy statystyki serwisu CzytamiWiem.pl publikowane na podstawie danych z Google Analytics. Sprawdź

Znajdź nas!

 • Lubię To!
 • Plusuj
 • Tweetnij:)
 • Looknij