Miłość uwaga na nią! Nigdy nie wiadomo kiedy Cię dopadnie!

Miłość uwaga na nią! Nigdy nie wiadomo kiedy Cię dopadnie!

6 491

W XXI wieku człowiek ma coraz mniej czasu by móc się zakochać. Gonimy za karierą, płyniemy z nurtem zmian. Czy wszystkie są potrzebne? Czasem warto powiedzieć: stop, czas na miłość! Nie piszę tutaj wyłącznie o miłości romantycznej, niczym w książce czy filmie. Oczywiście, postrzeganie miłości jest subiektywne, jednak pozwól, że przedstawię kilka jej etapów, które często skracamy do minimum lub w ogóle pomijamy.

Od lubienia do kochania

Codziennie wchodzisz w krótkie interakcje z wieloma osobami. Nic szczególnego, można rzec normalne. Twoje spojrzenie spotyka się z pięknymi kobietami i przystojnymi mężczyznami. Podobają Ci się, jednak zazwyczaj nie pogłębiasz owej interakcji. Dalej podążasz wyznaczoną wcześniej drogą. Wyobraź sobie, że Wasz wzrok ponownie się spotyka. Słyszysz kojący głos, zaczynasz czuć sympatię. Teraz albo nigdy! Postanawiasz poznać intrygującego nieznajomego. Wchodzisz w relację.

Stenberg (1986) rozróżnia kilka rodzajów miłości, każdy składa się z kombinacji trzech czynników: namiętności, intymności i zaangażowania.  O co chodzi? Na początku znajomości, zazwyczaj tylko kogoś lubisz, czyli doświadczasz intymności bez zaangażowania. Czujesz się dobrze w towarzystwie tejże osoby. Kolejnym rodzajem miłości jest miłość entuzjastyczna. Dobrym jej przykładem jest miłość nastolatków do swoich idoli np. muzyków, wówczas nie występuje ani zaangażowanie ani intymność. Stenberg przedstawia również miłość pustą. Nie odczuwasz w niej namiętności, a Twój związek opiera się jedynie na poczuciu obowiązku wobec partnera. Czasem ludzie pozostają w tej miłości ze względu na dzieci lub strach. Dlaczego? Długoletni związek, oparty na miłości pustej, przywiązuje do pewnych zachowań, w tym przypadku daje złudne poczucie stabilizacji. Zakończenie owego związku powoduje zachwianie wypracowanej przez Was rzeczywistości, w której zawsze byliście razem.

Reklama
 

Miłość fatalna zawiera w sobie namiętność i zaangażowanie. Przykładem jest tzw. miłość od pierwszego wejrzenia. Wszystko dzieje się zbyt szybko. Ludzie są pod wpływem emocji namiętności. Angażują się w znajomość, a swojego wybranka widzą w samych superlatywach. Występuje fascynacja. Niestety partnerzy często jeszcze nie są gotowi do otwarcia się na siebie. Charakterystyczna dla romansów i burzliwych znajomości, którymi kierują głównie emocje. Decyzje nie są obiektywne, miłość fatalna nie gwarantuje fundamentu dla związku, który jest niezbędny do miłości kompletnej. Według Stenberga miłość kompletna stanowi ideał związku. Zawiera wszystkie czynniki podstawowe: namiętność, zaangażowanie oraz intymność. Warunkują one poczucie spełnienia i szczęścia. Związek ma solidny fundament, dzięki któremu partnerzy mogą przeżyć ze sobą długie, cudowne lata.

Zakochanie to wspaniały stan, któremu towarzyszy euforia. Miłość wymaga przyjemnej pracy, która przebiega w kilku etapach. Wejście w relację daje Ci wybór jak będzie ona dalej wyglądała. Nie zakładasz od razu, że może coś Was więcej łączyć. Początkowo poznajesz daną osobę. Dowiadujesz co lubi, jaki jest jej ulubiony kolor itd. Z czasem relacja się pogłębia. Wzajemnie się oswajacie, nabieracie do siebie zaufania, aż w końcu przechodzicie do kolejnego etapu znajomości i tworzycie parę. Jak wypowiada się przyszła panna młoda na temat swojego ukochanego? Za co go kocha?

– Kocham go za to, że był cierpliwy i dał mi czas, abym mogła rozwiać swoje wszystkie wątpliwości. Wytrwale zabiegał o moje względy, a nie było to łatwe. Kocham go za jego wachlarz zalet, ale również najdrobniejsze wady, które są częścią jego nietuzinkowej osobowości. Kocham go za to, że zawsze przy mnie jest. – wypowiedź Sandry, przyszłej panny młodej.

Czy Sandra również dzieli miłość na etapy?

– Na początku jest zauroczenie, pewna fascynacja. Później przychodzą namiętności, które przeobrażają się w uczucia, oczywiście te pozytywne. Nim się do końca zorientujesz, przychodzi miłość. W naszym przypadku miłość, aż po grób. Nie wyobrażamy sobie życia osobno. Jesteśmy ze sobą od siedmiu lat, a wciąż czuję jakbym go ciągle odkrywała na nowo – dodaje.

Dlaczego kobiety i mężczyźni są z innych planet?

Oczywiste jest, iż kobiety i mężczyźni różnią się od siebie pod wieloma względami. Nie są lepsi ani gorsi, ale inni. Łączy ich przynależność do tego samego gatunku. Zdecydowanie mają różne kodeksy wartości. Potocznie mówi się, że są z innych planet. Dlaczego? Kobiety docelowo zajmowały się zbieraniem, karmieniem, zaś mężczyźni polowaniem oraz obroną. W rezultacie ich mózgi ewoluowały w innych kierunkach, aby dostosować się do wypełniania konkretnych zadań. Warto podkreślić, że obie płcie inaczej przetwarzają informacje. Mają inne priorytety i inaczej postrzegają rzeczywistość. W tworzeniu relacji damsko – męskiej musisz mieć to na uwadze.

Częstym powodem sprzeczek jest brak zrozumienia drugiej strony. Pewne fakty jesteś winien zaakceptować, zostały odgórnie narzucone. Przykład stanowi stwierdzenie, iż mężczyźni są w stanie robić tylko jedną rzecz na raz. Mózg mężczyzny jest podzielony na rejony, wyspecjalizowany. Kiedy mężczyzna chce sprawdzić ulicę na mapie, zazwyczaj od razu ścisza radio. Kobiety nie potrafią zrozumieć w czym to przeszkadza? W ich mniemaniu można robić wiele rzeczy na raz. Czytać, słuchać i rozmawiać jednocześnie! Drogie Panie, mężczyźni mają mniej połączeń nerwowych pomiędzy lewą i prawą półkulą mózgu. Kobiety korzystają z obu półkul mózgu, w związku z czym np. mają kłopot z rozróżnieniem lewej ręki od prawej. Panowie wykorzystują w działaniu jedną z półkul. Ułatwia im to precyzowanie i logiczne myślenie. Zastanów się podczas następnej sprzeczki czy nie lepiej powściągnąć emocje, a następnie spokojnie porozmawiać? Być może Twój partner nie wie, że robi coś źle, gdyż jego natura implikuje dane działanie.

Halo! Tu miłość, masz na mnie czas?

Miłość można określić jako formę sztuki. Osoby zainteresowane mogą stworzyć z niej piękną baśń z pozornym zakończeniem: i żyli długo i szczęśliwie. W istocie daje to początek kolejnemu, wspaniałemu etapowi! Mogą również stworzyć dramat! Pełen trwogi, wzruszeń, pustej i fatalnej miłości. Romans pełen namiętności i ulotnych wzniesień. Czym jest sztuka miłości? Odpowiedzi udzieli właściciel firmy Consultingu Ślubnego.

– Sztuka miłości to wzajemna komunikacja i akceptacja. Kobiety oraz mężczyźni, posługują się nieco innym językiem wzajemnych emocji i przekazywanie informacji. Oboje muszą być tego świadomi. Sądzę, że to również cierpliwość i zaufanie. Trwanie w lepszych i gorszych momentach. Bycie ze sobą, a nie obok siebie. – wypowiedź Michała, konsultanta ślubnego.

Czy masz czas by zagrać główną rolę w tej sztuce? Zastanów się czy szukasz miłości? Być może już ją znalazłeś, wówczas życzę Wam wielu wspaniałych chwil – razem z ukochaną osobą. XXI wiek przyzwyczaja Nas do życia w biegu. Media myślą za społeczeństwo. Seriale kreują przypuszczalnie możliwe sytuacje, które mogą mieć miejsce w życiu człowieka. Podświadomie czasem korzystamy z przytoczonych w owych serialach wyborów, ponieważ teoretycznie jest on sprawdzony. Wchodzimy w nowe schematy, a poszczególne etapy w życiu tworzą coraz to rozmaitsze. Dziś dla wielu kluczem do sukcesu jest sześć zer na koncie, gwarantujące złudne szczęście. Oczywiście, pieniądze jako środek wymiany są niezbędne do funkcjonowania w cywilizowanym świecie. Jednak jaka ilość Cię zadowoli? Być może czas zwolnić? Nadal wytrwale dążyć do celu, wolniej, ale ze wsparciem. Nie bez powodu mówi się, że miłość uskrzydla. Dodaje motywacji do działania. Wolniej nie znaczy gorzej, a często efektywniej! Nie bój się wejść w relację damsko – męską.

W świecie technologii, społeczeństwo informatyczne coraz częściej decyduje się na poznawanie drugiej połówki przez Internet. Nie neguję tej formy znajomości, każdy ma prawo wyboru. Zastanów się czy nie omija się pewien etap? Być może dramatyczny, zabawny, a może prozaiczny? Rzeczywisty etap dodający przyprawy ostro – słodkiej znajomości. Internet nieco ogranicza Wasze emocje. Społeczeństwo ogranicza komunikację. Nie wchodzi już tak chętnie w relację. Może czas zburzyć swój mur i odezwać się do niej/ niego? Wasze spojrzenia będą mogły spotykać się częściej, uśmiech sprawi, że poczujesz dreszcze, a serce zabije mocniej.

Abraham Maslow stworzył piramidę potrzeb. Uwzględnił w niej potrzebę miłości i przynależności. Człowiek odczuwa potrzebę tworzenia i utrzymywania relacji interpersonalnych. Spełnienie tej potrzeby realizowane jest między innymi przez długotrwały związek, oparty m.in. na miłości – klasyczny przykład przynależności. Dzięki niemu czujemy stabilizację, dodaje pewności, pozwala niwelować stres, a także głębiej poznawać otaczający świat. Działamy zdecydowanie skuteczniej i z większą motywacją. Jednak by stworzyć taki związek, wymagane jest poświęcenie i przyjemna praca nad Waszą relacją.

W myśl powyższego filmu, zastanów się jak ważna może być jedna sekunda. Wejdź w proces tworzenia miłości kompletnej. Wyjdź z domu, znów widzisz osobę, która Ci się podoba. Podejdź i przedstaw się. Dlaczego nie? Jedna sekunda – jeden ważny wybór. Kto wie jak potoczy się Wasza znajomość. Ludzie szukają szczęścia, być może powyższa miłość stanowi jego zwieńczenie. Nie pozbawiaj się wszystkich etapów. Doceń partnera i sam zostań doceniony. Cierpliwość i konsekwencja – czy nie tego Nam dziś brakuje? Przypomnę powiedzenie: Szybko przyszło, szybko poszło. Warto zastanowić się nad jego znaczeniem.

Autor: Agnieszka Polus

5.00 avg. rating (98% score) - 4 votes
Agnieszka Polus

View all contributions by Agnieszka Polus

Przeczytaj podobne

6 komentarzy

 1. pewienpan 18 lutego 2015 at 21:30

  Ciekawy artykuł. Aczkolwiek jestem ciekaw co Pani powie na miłość która pojawia się tylko z jednej strony, ponieważ druga, obawia się że może popsuć to przyjaźń.
  Pozdrawiam

 2. Agnieszka Polus 19 lutego 2015 at 00:29

  Serdecznie Panu dziękuję za opinię. Miłość przyjacielska jest przykładem miłości platonicznej. Jeśli pojawia się obawa drugiej strony to wnioskuję, że ta strona również darzy swojego przyjaciela uczuciem. Pytanie jakim? Tak jak napisałam w artykule, miłość składa się z wielu etapów. Każdy z nich wymaga cierpliwości i konsekwencji. Napisał Pan, że są Państwo w relacji przyjacielskiej? Niech Pan odpowie sobie na pytania: jak długo? Czy kiedykolwiek próbował Pan to zmienić, poruszyć temat wejścia w kolejny etap? Kobiety i mężczyźni myślą w inny sposób. Warto przeczytać na temat myślenia kobiet i metodą małych kroczków przechodzić przez kolejne etapy.

  Niech Pan się nie poddaje! Obawy to dobry znak, że rozważa zmianę Waszej relacji. Wierzę, że jest Pan konsekwentny w swoim działaniu. Proszę pamiętać, że miłość to proces, a przyjaźń jest jego pięknym i stabilnym fundamentem.

  Ciepło pozdrawiam,
  Agnieszka

 3. pewienpan 22 lutego 2015 at 10:32

  Dziękuję Pani za odpowiedź na mój komentarz. Co było już nie wróci. Trwało to bardzo długo (bo parę lat), były rozmowy, były kroki w tym kierunku. Niestety nic to nie zmieniło. Pozdrawiam Panią jako czytelnik i stary znajomy 🙂

 4. anteny gorzów 17 lipca 2015 at 10:27

  Strona swiadczy o interesujacych wydarzeniach, namawiam do rozmowy.

 5. anteny gorzów 17 lipca 2015 at 10:44

  Swietny blog, widze po postach, ze myslimy o zyciu podobnie:)

 6. Intymna 31 lipca 2015 at 19:47

  Heya jestem pierwszy raz tutaj. Natknalem sie na tego bloga i uwazam ze naprawde przydatne info, to pomoglo mi bardzo.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Patronat Medialny

Chcesz abyśmy objęli Twoje wydarzenie Patronatem Medialnym? Przeczytaj zasady tutaj

Statystyki serwisu

Przedstawiamy statystyki serwisu CzytamiWiem.pl publikowane na podstawie danych z Google Analytics. Sprawdź

Znajdź nas!

 • Lubię To!
 • Plusuj
 • Tweetnij:)
 • Looknij