Legalizacja marihuany: tak czy nie?

Legalizacja marihuany. Argumenty za i przeciw

5 10545

Sadzić, palić, zalegalizować – a może nadal to uniemożliwiać? Legalizacja marihuany w Polsce, od lat budzi wiele kontrowersji. Społeczeństwo jest w tej kwestii podzielone. Zdanie ludzi warunkuje wiele istotnych czynników, między innymi.: wiek, pozycja społeczna i zawodowa, wyznawane wartości oraz indywidualny zakres tolerancji. Czy legalizacja marihuany to dobry pomysł? Jeśli tak to w jakim celu? Jeśli nie to dlaczego? Drogi czytelniku, dzięki poniższemu artykułowi możesz nieco bardziej zgłębić wiedzę na temat konopi, a przy okazji dowiedzieć się kilku ciekawostek. Na końcu podróży w świecie marihuany, sam odpowiesz na powyższe pytania. I zdecydujesz czy legalizacja marihuany to dobry proces oraz czy legalizacja jest Tobie osobiście potrzebna.

Czym jest marihuana?

Najbardziej znana i uproszczona definicja mówi, że są to: wysuszone i czasem sfermentowane kwiatostany żeńskich roślin konopi, zawierające substancje psychoaktywne. Za działanie psychoaktywne głównie odpowiada tetrahydrokannabinol (THC) oraz inne kannabinoidy. W naszym kraju traktowana jest jako narkotyk miękki.

Stosunek prawa polskiego do marihuany

Ogólny stosunek prawa do uprawy konopi, został przedstawiony w art. 63 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii:

„Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, lub konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

[…] Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Jakie zdanie na temat powyższego wymiaru kary mają przyszli prawnicy? Młode osoby, które dopiero ustosunkowują się do przepisów polskiego prawa, z ciekawością chłoną teorię. Czy sankcje za uprawę są adekwatne do znikomej szkodliwości społecznej czynu?

– W naszym kraju jest takie a nie inne prawo i jako jego obywatele musimy je przestrzegać. Mam pewne wątpliwości, jeśli chodzi o wymiar kary, sądzę, że ograniczenie wolności do 3 lat jest to za dużo za małą szkodliwość czynu – odpowiada studentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

Jaka kara grozi za posiadanie marihuany? Odpowiedź znajdziemy w art. 62:

1.Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

2.Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust.1, jest znaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Pamiętajmy, iż nieznaczna ilość marihuany jest rozumiana do 1 grama. Wyobraź sobie, że policja postanawia przeprowadzić kontrolę osobistą, ponieważ zostałeś podejrzany, o posiadanie marihuany. Jak w takiej sytuacji powinieneś się zachować?

Po pierwsze: nie uciekać ani nie przeciwstawiać się – to działa na naszą niekorzyść. Musimy poddać się kontroli. Należy pamiętać, że jeżeli zostanie przy nas znaleziona substancja zakazana, zostaniemy przewiezieni na komisariat w celu przesłuchania, a następnie do aresztu. Sprawa zostanie przekazana prokuratorze, z której zostanie wysyłany akt oskarżenia do sądu. W sądzie na rozprawie ten sam policjant, który nas kontrolował jest świadkiem w sprawie. Jeżeli jesteśmy w sytuacji bez wyjścia, należy poddać się bez żadnych oporów. Na przesłuchaniu należy podkreślać, że nie czujemy się winni i żądamy umorzenie ze względu na małą szkodliwość czynu. – doradza radca prawny z Rudy Śląskiej.

Legalizacja marihuany: krok do uzależnienia?

THC w czystej postaci ma właściwości uzależniające. Uzależnienie psychiczne następuje szybciej niż w przypadku alkoholu. Przestając palić nie masz głodówki czy delirium. Do ponownego sięgnięcia po narkotyk zmusza Cię nie ciało, lecz psychika. Uzależnienie psychiczne wymaga długotrwałej terapii, ponieważ jest wspomagane przez mechanizmy uzależnienia.

– Od marihuany można się uzależnić, natomiast okres po którym to nastąpi jest indywidualnie zmienny. Uzależnienie od marihuany występuje, tutaj oczywiście przeważa psychiczne, a nie somatyczne – wypowiedź Pani Karoliny Korwin – Piotrowskiej

Odstawienie marihuany po długotrwałym paleniu pojawia się specyficzny zespół abstynencyjny. Czujesz ciągłe rozdrażnienie, boli Cię głowa, senność lub bezsenność, spadek aktywności fizycznej, obniżenie nastroju itp. Richard Beasley z Instytutu Badań Medycznych Nowej Zelandii w Wellington, przeprowadził badania nad wpływem konopi indyjskich na mieszkańców tego kraju. Stwierdzono, że zażycie dziennie jednej porcji marihuany zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc o 8%.

Szkoły profilaktycznie działają w uświadamianiu uczniów, w związku z narkotykami.

W szkołach, w których uczę regularnie przeprowadzane są szkolenia dla nauczycieli i uczniów dotyczące uzależnień. Tej tematyce poświęca się też lekcje wychowawcze. Osobiście uważam, że młodzież powinna odstresować się poprzez sport a nie za sprawą używek – słowa wychowawczyni klasy drugiej z SOSW dla młodzieży niewidomej i słabo widzącej w Chorzowie

Partyworking jest jedną z form profilaktyki, prowadzoną przez pomoc socjalną w miejscach, w których młodzież przebywa. Miejscem działań są zazwyczaj kluby, dyskoteki lub imprezy masowe. Pracownicy socjalni edukują młodzież w zakresie uzależnień, skutkach mieszania narkotyków z innymi substancjami psychoaktywnymi.

W opozycji: sympatycy marihuany i Wolne Konopie

Dlaczego marihuana pomimo ewentualnego uzależnienia, ma tylu sympatyków? Pewne jest, iż wpływa na poprawę samopoczucia.

Reklama
 

-Lubię palić. Czasem jest tak, że zapale sobie, bo mam po prostu na to ochotę bez jakichkolwiek innych przyczyn, a innym razem palę bo mam tzw. „ciśnienie” i jedyną opcją dla mnie żeby coś z nim zrobić to po prostu skręcenie blanta i zapalenie go. Wpływa to na mnie różnie, raz uspakaja, innym razem pobudza do działania. Jeżeli chodzi o jakiegoś rodzaju halucynacje to nigdy czegoś takiego nie przeżyłem. Marihuana jest dla mnie swego rodzaju rarytasem. Rewelacyjnie relaksuje – zwierza się palacz z siedmioletnim doświadczeniem.

Polityka również ma swoich zwolenników, którzy chcą aby odbyła się legalizacja marihuany. W 2014 roku w ramach kampanii do europarlamentu partia Janusza Palikota Europa Plus Twój Ruch, uruchomiła gandziobus. Wcześniej, w 2012 roku Janusz Palikot publicznie zapalił marihuanę na marszu wyzwolenia konopi.

Stowarzyszenie Wolne Konopie jak podaje na swojej oficjalnej stronie jest: inicjatywą społeczną założoną w 2006 roku przez aktywistów wywodzących się z Kanaby – pierwszego ruchu legalizacyjnego w naszym kraju oraz Inicjatywy Wolne Konopie. […]Naszymi działaniami chcemy pozytywnie wpłynąć na transformację praw dla medycznych, duchowych, rekreacyjnych oraz przemysłowych użytkowników konopi. Staramy się wywoływać debatę i uświadamiać naród w natłoku nieprawdziwych informacji przekazywanych społeczeństwu.

Od 2003 roku, stowarzyszenie co roku w maju organizuje cykliczną manifestację: Marsz Wyzwolenia Konopi. W dodatku są inicjatorami Otwartej pestki. Akcja polega na rozdawaniu nasion konopi. Ważnym aspektem działalności Wolnych konopi jest projekt – Konopia Leczy. Autorzy informują w nim o medycznych walorach konopi. Stowarzyszenie organizuje wiele innych inicjatyw, o których można przeczytać na ich oficjalnej stronie internetowej.

Legalizacja czyli medyczne właściwości marihuany

W 2012 roku, znany i ceniony neurofarmakolog, prof. Jerzy Vetualni w auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosił wykład w ramach krakowskiego Tygodnia Mózgu. W prelekcji przedstawił medyczne właściwości marihuany na podstawie, których powinna być wykonana legalizacja:

– Marihuana może być skuteczna w zaburzeniach związanych z pobieraniem pokarmu, takich jak otyłość, anoreksja czy nudności. Pobudzanie apetytu przez tę substancję jest istotne także w wypadku AIDS, gdy problemem jest brak łaknienia, powodujący wyniszczenie organizmu. Z powodu własności przeciwbólowych marihuany stosuje się ją także w terminalnych stadiach nowotworu, gdy słabnie efekt morfiny.

W społeczeństwie temat medycznego wykorzystania konopi nadal pozostaje tabu. Szeroko rozpowszechniona opinia o silnie uzależniającym działaniu marihuany, rodzi opór w badaniach nad leczniczym wykorzystaniem marihuany. Zmieniła by to legalizacja.

W 2007 roku, w czasopiśmie naukowym „National Cancer Institute Advance Access”, zostały opublikowane pozytywne wyniki badań niemieckich naukowców. Badania dotyczyły możliwości leczniczych oleju konopnego w terapii różnych form raka. Terapia przy użyciu tego olejku, eliminuje efekty uboczne towarzyszące przy chemioterapii.

– Jeżeli chodzi o leki, które są na bazie oleju z konopi to jestem oczywiście za stosowaniem, ale tylko w przypadkach kiedy innych możliwości nie ma, a pacjent jest umierający. – sceptycznie komentuje onkolog z Rudy Śląskiej

Olejek konopny nie został jeszcze opatentowany. Jednak coraz częściej można usłyszeć o przypadkach cudownego wyleczenia dzięki jego stosowaniu. Jednym z przykładów jest Kanadyjczyk – Paul Morrisey. Twierdzi, że dzięki terapii, w której używał wyżej wymienionego specyfiku, wyleczył raka IV stopnia. Leczenie trwało 6 tygodni. Udało mu się zmniejszyć poziom jego antygenów (jednostek siły raka) z 29,5 do 3,3.

Europejska Inicjatywa Ustawodawcza „Weed like to Talk” – legalizacja marihuany

Europejska Inicjatywa Ustawodawcza jest nowym narzędziem, dającym prawo obywatelom Unii Europejskiej na kształtowanie obowiązujących przepisów. W marcu 2014 Polska wspólnie z innymi państwami Unii Europejskiej, rozpoczęła zbiórkę miliona podpisów pod projektem zniesienia kar za posiadanie, uprawę i udzielanie marihuany w całej Europie. W przypadku zebrania podpisów, Komisja Europejska zajęłaby się wyżej opisaną kwestią. Polska zebrała niemal 60 tysięcy podpisów! Łączna liczba podpisów była bliska 250 000 tysięcy. Sympatycy marihuany nadal zdeterminowanie szukają sposobu aby odbyła się pełna legalizacja. Konsekwentnie, w uzasadniony sposób przekonują społeczeństwo do swoich racji.

Zakazany owoc lepiej smakuje

Dla wielu osób, rzeczy niedozwolone są najbardziej atrakcyjne. Dlaczego to co niedostępne najbardziej Nas kusi? Dr Sławomir Jarmuż tłumaczy, że wolność wyboru, zgodnie z koncepcją reaktywacji (oporu), stanowi jedną z najważniejszych potrzeb człowieka.

– Jeżeli jest ograniczana, mamy tendencję, by tę wolność odzyskać – tłumaczy Dr Sławomir Jarmuż

Biorąc pod uwagę wszystkie informacje, które zostały zamieszczone w artykule, można pokusić się o stwierdzenie, że dyskusja na temat marihuany jest niezwykle ważna, gdyż przejawia się w różnych sferach Naszego życia. Legalizacja będzie miała znaczący wpływ na polską gospodarkę. Miłośnicy konopi stworzyli wokół niej kult. Walka oto aby odbyła się legalizacja stała się dla nich między innymi sposobem na życie i zarabianie. Niektórzy polscy artyści, wybili się poprzez utwory, związane z legalizacją marihuany. Ludzie zaczęli się z Nimi utożsamiać, myśleć: On mnie rozumie! Znane marki odzieżowe, wprowadziły motyw marihuany na swoich produktach. Wyprodukowano także sporą ilość gadżetów z motywem konopi. Fanów do zakupu powyższych rzeczy nie brakuje a legalizacja marihuany stała się modna. Wróćmy do kwestii gospodarki. Urugwaj jest pierwszym państwem, który monitoruje, legalnie sprzedaje marihuanę, włącznie z regulowaniem jej cen. Każdy dorosły Urugwajczyk może zakupić do 40 gramów marihuany miesięcznie. Wszyscy użytkownicy są zarejestrowani. Prezydent José Mujica, podkreślił w wywiadzie dla CNN, legalizacja marihuany przede wszystkim ma uderzyć w gangi i kartele.

– Jeśli zalegalizujemy marihuanę to uniemożliwimy biznes przemytnikom narkotyków, bo będziemy sprzedawać towar po dużo niższych cenach niż na czarnym rynku

Stan Kolorado od stycznia 2013r., prowadzi sprzedaż marihuany w celach rozrywkowych. Legalnie mogą ją kupić osoby powyżej 21 roku życia. Z wyliczeń „USA Today”, wynika że sprzedaż marihuany w celach rozrywkowych, w ciągu miesiąca, wzbogaciła budżet o 2 mln dolarów. Tyle dała prosta legalizacja.

Głos za lub przeciw nie powinien opierać się wyłącznie na subiektywnych odczuciach. Sytuacja wymaga dogłębnej analizy wad i korzyści. Warto aby legalizacja była rozpatrywana w innych aspektach niż uzależnienie lub wyłączna rozrywka. Papierosy, kawa czy słodycze (a właściwie cukier), również uzależniają, mimo to są legalnie sprzedawane. Dlaczego? Państwo ma na tym zysk. Drogi czytelniku, na sam koniec proszę byś uwolnił się od stereotypów na temat marihuany i trzeźwo ocenił co sądzisz. Czy legalizacja marihuany jest potrzebna?

Autor: Agnieszka Polus

3.00 avg. rating (71% score) - 2 votes
Agnieszka Polus

View all contributions by Agnieszka Polus

Przeczytaj podobne

5 komentarzy

 1. Dizzeex 19 stycznia 2015 at 23:39

  Poza marihuaną mamy jeszcze konopie przemysłowe, włokniste które mają jeszcze więcej zastosowań niż ganja. Można z nich robić np papier co eliminuje wycinkę drzew bo jak wiadomo konopie to rośliny sezonowe a po scince środowisko nie cierpi w takim stopniu jak po wycince lasu.

 2. stefan 21 stycznia 2015 at 14:22

  Pewnie, wszystko zalegalizujmy i tyle z tego będzie

 3. AsK 24 stycznia 2015 at 16:55

  Zawsze będzie odwieczny problem z legalizacją czegokolwiek …
  Ja wychodzę z założenia, że wszystko jest dla ludzi – tylko trzeba mieć świadomość jak to wykorzystywać.
  Wiem, że to kwestia charakteru i genów ale ja próbowałam prawie połowy rzeczy z tabelki powyżej i nie jestem od niczego uzależniona (niczego nie nadużywam – co najwyżej zapalę albo wypiję coś jak jest okazja).
  Mało tego – pewnie spróbowałabym czegoś nowego ale absolutnie nie mam potrzeby i braku zahamowania w tym wszystkim.
  Patrząc na ilość osób palących papierosy, przepisałabym papierosy do środków silnie uzależniających i z tym coś można by było zrobić. Zastanowić się … ale z drugiej strony ogromne koncerny tytoniowe … tego nie da się zniszczyć 🙁

 4. www.fashionelle.pl 7 grudnia 2016 at 11:45

  W wielu kwestiach mam inne zdanie pewnie, ale tutaj jak najbardziej wszystko mi pasuje.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Patronat Medialny

Chcesz abyśmy objęli Twoje wydarzenie Patronatem Medialnym? Przeczytaj zasady tutaj

Statystyki serwisu

Przedstawiamy statystyki serwisu CzytamiWiem.pl publikowane na podstawie danych z Google Analytics. Sprawdź

Znajdź nas!

 • Lubię To!
 • Plusuj
 • Tweetnij:)
 • Looknij