Górnik gromi Podbeskidzie. Ekstraklasa w Zabrzu coraz bliżej!

0 21

W przedostatniej kolejce sezonu 2016/17 rozgrywek Nice 1 Ligi, walczący o awans do Ekstraklasy Górnik Zabrze podejmował na własnym stadionie Podbeskidzie Bielsko-Biała. Spotkanie zakończyło się wyraźnym zwycięstwem gospodarzy, a wyniki innych spotkań spowodowały, że Zabrzanie są już bliscy celu.

Dwa ciosy i zabawa na trybunach

Od początku spotkania mecz był szarpany. Sporo fauli i rzuty wolne. Taki właśnie stały fragment gry przyniósł otwarcie wyniku w 8 minucie. Pięknym uderzeniem popisał się Kurzawa i Leszczyński był bez szans. Górnicy od mocnego akcentu zaczęli spotkanie, będące ważnym krokiem na drodze do Ekstraklasy. Fani odpowiedzieli odpaleniem rac i wywieszeniem najdłuższej flagi w Polsce – „Klub Sportowy Górnik Zabrze Naszym Życiem”. Mimo szybkiego prowadzenia gospodarzy tempo meczu było raczej niskie, a samo spotkanie było dosyć wyrównane. Dopiero w 22. minucie przed szansą na podwyższenie wyniku stanął Rafał Kurzawa, jednak piłka po jego strzale została wybita na rzut rożny. Po raz kolejny stały fragment przyniósł bramkę. Kurzawa dośrodkował z narożnika i po zamieszaniu pod bramką, piłkę do siatki skierował niefortunnie interweniujący Lewicki. Górnik prowadził 2:0, a na stadionie pojawiła się meksykańska fala. Po drugiej bramce obraz gry nie uległ zmianie. Spotkanie wciąż toczyło się głównie w środkowej strefie boiska. Podbeskidzie nie potrafiło zagrozić bramce. Za to Górnik, gdy już przenosił się pod pole karne rywala to kończył akcję bramką. Górnicy wykazywali się również większą ochotą do gry. Ofiarnie przerywali akcje Podbeskidzia oddalając grę od własnej szesnastki. Goście najgroźniejszą okazję mieli w doliczonym czasie gry pierwszej połowy. Po błędzie obrońców Górnika do piłki dopadł Jaroch, jednak jego strzał poleciał nad bramką Loski.

Górnik dobija rywala i zmierza po awans

Pierwsze słowo po przerwie należało do gospodarzy. W 50. minucie po rzucie rożnym było spore zamieszanie pod bramką. Lewicki znów źle interweniował, a piłki toczącej się wzdłuż linii bramkowej nie zdołał trącić Arčon i ta opuściła boisko. W 57. minucie mocniej zaatakowali goście. Blisko szczęścia był Podgórski, jednak Loska poradził sobie z jego mocnym uderzeniem. Chwilę później pod bramką Górnika zakotłowało się w wyniku rzutu rożnego dla gości. Żaden z zawodników Podbeskidzia nie doszedł jednak do piłki. Zabrzanie nie dali jednak szans rywalom na powrót do gry. W 65. minucie bramkę na 3:0 zdobył najskuteczniejszy strzelec 1 Ligi – Igor Angulo. Goście z Bielska po tym trafieniu stracili wiarę w odwrócenie losów tego spotkania, a Górnicy grali z lekkością i wychodziło im po prostu wszystko. Od 70. minuty mieliśmy już do czynienia z pogromem. Genialnym uderzeniem z dystansu popisał się Rafał Kurzawa i strzelił swoją drugą, a ogólnie czwartą bramkę dla gospodarzy. Cztery gole to jasny sygnał kto zasługuje na awans do Ekstraklasy. Po tym trafieniu nawet trener wybiegł na murawę, by pogratulować swoim zawodnikom. Zabrzanie nie spuszczali jednak z tonu. Kolejne minuty to już wyraźna dominacja czternastokrotnych mistrzów Polski. Jednak skuteczność była już słabsza i dlatego nie padały kolejne bramki.

Ekstraklasa dla Górnika?

Górnik zwyciężając z Podbeskidziem przybliżył się mocno w stronę awansu. Bezpośredni rywale w walce o Ekstraklasę przegrali swoje mecze. Zagłębie Sosnowiec uległo Chrobremu w Głogowie 1:0, a Olimpia Grudziądz nie dała rady GKS-owi Katowice, przegrywając u siebie 0:2. Oznacza to, że przed ostatnim spotkaniem Górnik Zabrze zajmuje 2 lokatę w ligowej tabeli i nie musi już oglądać się na rywali. Wystarczy pokonać Wisłę w Puławach i można świętować awans.

Górnik Zabrze 4:0 (2:0) Podbeskidzie

Bramki: 8′ Kurzawa, 23′ Lewicki (sam.), 65′ Angulo, 70′ Kurzawa

Górnik Zabrze skład: 1. T. Loska – 3. A. Wolniewicz, 2. B. Kopacz, 15. D. Suárez, 24. M. Karwot – 7. R. Kurzawa (85′ Nowak), 28. M. Ambrosiewicz, 27. S. Żurkowski, 21. S. Arčon (68′ Olszewski) – 20. M. Urynowicz (53′ Wolsztyński), 17. I. Angulo (c) TRENER: Marcin Brosz

Podbeskidzie skład: 13. R. Leszczyński – 3. R. Gumny, 15. J. Piaček (c), 8. M. Malec, 25. B. Jaroch – 30. J. Dolny, 7. A. Deja, 31. Ł. Hanzel, 17. T. Podgórski (85′ Kostorz) – 11. Ł. Sierpina, 28. S. Lewicki TRENER: Jan Kocian

Sędzia: Łukasz Szczech (Kobyłka)

Frekwencja: 19.408 (257 goście)